Grzałki do szaf.

{ Opublikowany 08/08/2011 przez }

W celu chłodzenia urządzeń umieszczonych w szafach sterowniczych, zastosowanie znajdują różne sposoby zmniejszenia temperatury w sposób aktywny, np. różnej wielkości wentylatory do szaf lub bardziej zaawansowane chłodziarki do szaf sterowniczych. Chłodzenie szaf jest wymagane, ponieważ wydłuża żywotność urządzeń i zapobiega różnego rodzaju awariom, których skutkiem mógłby być, np. brak dostępu do Internetu, uszkodzenie dysków twardych czy mikroprocesorów zamontowanych w komputerach.
Gama dostępnych na rynku wentylatorów jest bardzo bogata, na przykład wentylatory do szaf produkowane są w różnych wielkościach, od 3 do 35 cm średnicy. Zasada jest taka, że im większa średnica wentylatora, tym wolniejsza jest jego prędkość obrotowa. Dzięki temu wentylator generuje mniejszy hałas, ale jest też mniej wydajny. Wentylatory często instalowane są na radiatorach, które są instalowane na układach elektronicznych|powierzchni jednostek centralnych i ich celem jest schłodzenie właśnie tych elementów. Wentylatory mogą być montowane w ten sposób, że wtłaczają do wnętrza zimne powietrze, które chłodzi zainstalowane tam elementy lub w taki sposób, że wyciągają ciepłe powietrze, np. z wewnątrz szafy rozdzielczej na zewnątrz układu. Możliwy jest także montaż całych układów wentylatorów, co pozwala na znacznie efektywniejsze chłodzenie szaf rozdzielczych.

Dzisiejsze urządzenia elektroniczne, przez wzgląd na dużą moc obliczeniową wypromieniowują spore ilości ciepła. Procesory, karty graficzne, zasilacze, , te i inne komponenty komputerowe wypromieniowują spore ilości ciepła, które trzeba odprowadzić z urządzenia, aby uchronić urządzenie elektroniczne przed przegrzaniem i spaleniem. Mimo, iż dzisiejsze urządzenia elektryczne zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, niż urządzenia elektryczne poprzednich technologii, poziom energii wyemitowanej w formie postaci ciepła jest bardzo wysoki.
Urządzenia, o których mowa, to nie tylko komputery PC, ale także notebooki, routery, modemy, przełączniki, drukarki, szafy sterownicze lub szafy rozdzielcze, w których montuje się wybrane podzespoły. Każde urządzenie elektroniczne nagrzewa się w trakcie działania, niezależnie czy jest to odtwarzacz MP3, drukarka, czy inne urządzenie elektryczne. Większość z nich wydziela względnie niewielkie ilości energii cieplnej która może zostać usunięta z układu w sposób pasywny, przykładowo przy pomocy radiatorów wykonanych np. z miedzi, są to pofalowane kawałki metalu o sporej powierzchni rozpraszania ciepła.

Aktualnie sprzedawane wentylatory mogą pracować z różną szybkością obrotową, która jest dopasowana do aktualnie panujących warunków . To znaczy, że gdy temperatura wzrasta, wentylator zaczyna obracać się szybciej, dzięki czemu może odprowadzić więcej ciepłego lub dostarczyć zimnego powietrza. Gdy temperatura zbliży się do optymalnej, to wentylator może znowu zacząć wirować z niższą prędkością. Dzięki takiemu rozwiązaniu spada poziom hałasu wytwarzany przez wirujące wentylatory oraz spada ilość energii pobieranej przez wentylatory. W przypadku większej serwerowni, gdzie znajdują się dziesiątki urządzeń, zapasowych zasilaczy, routerów, przełączników taka technika pozwala poczynić zauważalne oszczędności na energii elektrycznej.
W niektórych szczególnych przypadkach, gdy wentylacja powietrzem nie jest już efektywne, możliwe jest zastosowanie chłodzenia cieczą lub nawet ciekłym azotem. Takie rozwiązania są jednak droższe w porównaniu z montażem wentylatorów, ale w pewnych sytuacjach są wręcz konieczne.
Identycznie, jak urządzenia elektroniczne nie przepadają za wysoką temperaturą, nie działają one efektywnie w niższych temperaturach. W tym celu zamiast wentylatorów montuje się grzałki do szaf, które pozwalają podnieść temperaturę wewnątrz szafy|urządzenia] do odpowiedniego poziomu. Takie grzałki do szaf mogą zawierać termostaty,które umożliwiają utrzymanie wybranej|optymalnej|ustalonej] temperatury w środku urządzenia.

Być może w zwykłych zastosowaniach montowanie grzałek nie jest zbyt częste, jednak w zastosowaniach militarnych są bardzo popularne. W momencie gdy urządzenia elektryczne muszą pracować efektywnie w temperaturach minus 30 stopni Celsujsza, np. na Syberii czy Kole Podbiegunowym, grzałki do szaf mogą okazać się konieczne.
W momencie, gdy urządzenia elektryczne muszą pracować efektywnie, gwarantując jednocześnie wysoką niezawodność i jak najwyższy stopień obsługi odpowiednie zarządzanie temperaturą jest niezbędne. W przypadku niewielkiej ilości urządzeń kłopot ten jest nieduży, jednak jeśli mamy do czynienia z licznymi urządzeniami rozmieszczonymi na niewielkiej powierzchni kłopot ten może być bardzo ważny.
Przy planowaniu budynków, w których przechowywane będą urządzenia elektroniczne w dużej liczbie należy pomyśleć o tym już na etapie projektowania pomieszczeń: gdzie będą stały urządzenia, jak będzie wyglądał przepływ mas powietrza, czy konieczna jest instalacja klimatyzacji, gdzie zlokalizowane będą urządzenia zapewniające awaryjne zasilanie. Dobrze przygotowany plan zaoszczędzi wielu pieniędzy w późniejszym czasie.

Przykro mi, ale komentarze do tego wpisu są zamknięte.