dorosły maltańczyk

{ Opublikowany 02/08/2011 przez }

Prawidłowe karmienie psa wpływa na wzrost, rozwój, funkcjonowanie narządów, płodność, a także samopoczucie maltańczyka. Zapewnia ono pokryciezaspokojenie zapotrzebowania na tłuszcze, węglowodany, białko, elementy mineralne oraz witaminy.

Dieta, jaką budujemy dla zwierzęcia powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Należy zapewnić właściwą ilość tłuszczów, białka, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin. Źródłem energii są węglowodany i tłuszcze. W procesach trawienia i wchłaniania oraz dalszych przemianach metabolicznych ulegają one rozkładowi, wskutek czego wyzwala się energia, którą pies wykorzystuje do utrzymania właściwej temperatury ciała, budowy nowych tkanek, wydalania produktów przemiany materii oraz wielu podstawowych procesów, koniecznych do utrzymania żywego organizmu przy życiu, a także do wykonywania pracy.

Jeżeli dawka nieskoenergetycznego i wysokobiałkowego pokarmu będzie ograniczona, to część białka organizm wykorzysta na produkcję energii procesy takie są jednak mało twórcze. W rezultacie niedobór energii będzie znów przyczyną braku uczucia napełnienia .

Potrzeby pokarmowe maltańczyka zostały dokładnie rozpatrzone i określone. Prawidłowe żywienie jest źródłem energii i składników potrzebnych do budowy psa. W USA, w National Academy of Sciences opracowano bardzo dokładnie tabele potrzeb pokarmowych psów, tzw. Nutrient Requirements of Dogs, zwane standardowo normami NRC. Dane tam wstawione sprawdzono wielokrotnie i jak dotąd znajdowano zawsze potwierdzenie podanych w nich zasad.

Niezmiernie ważne w żywieniu maltańczyk jest utrzymanie odpowiedniego stosunku energii, wytwarzanej z tłuszczów i węglowodanów, do białka. Przy objawach niedoborów energii psisko będzie pobierało nadmiar pokarmu (o ile będzie on dostępny) i sprawiało wrażenie stale nie nasyconego. Część białka będzie wtedy wydalana i marnowana, gdyż ogólna ilość pobieranego pokarmu będzie zbyt duża; żarłoczność spowodowana będzie koniecznością uzupełnienia energii.

Liczne badania potrzeb energetycznych wykazały, że psy zjadają pokarm w ilości potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na energię. W związku z tym zawartość pozostałych składników pokarmowych (białka, witaminy i związki mineralne) należy dostosować do energii metabolicznej paszy. Mała zawartość białka, witamin, związków mineralnych w pokarmie wysokokalorycznym może spowodować objawy ich niedoborów. W praktyce oznacza to, że jeśli podawać będziemy, np. kaszę z tłuszczem bez dodatku białka (mięso, ser, jaja) i bez związków mineralnych (kości), to wprawdzie maltańczyk będzie się czuł syty, ale brak tych składników może stać się przyczyną chorób (krzywicy, słabego umięśnienia, kruchości kości).

Przykro mi, ale komentarze do tego wpisu są zamknięte.